Komunikacja publiczna na greckiej wyspie Kos

 

Wyspa Kos, Wybrzeże Kardameny, 25.08.2022 r. (zdj. Tomasz R.)


Wyspa Kos nie jest bardzo mocno infrastrukturalnie rozwiniętą grecką wyspą. Nie zobaczymy na niej szybkich dróg ani tym bardziej autostrad. Pewnie z tego powodu można na wyspie zaobserwować różnego rodzaju motoryzacyjne wynalazki z wypożyczalni, stworzone po to, aby ludzie mogli dotrzeć w każde miejsce bez wysiłku. Ale to nie znaczy, że komunikacji publicznej nie ma. Komunikacja publiczna jest, tylko w ograniczonym czasowo zakresie, więc chcąc spokojnie, niedrogo i dobrze podróżować autobusami, planując piesze wyprawy, trzeba dostosować się do przyjętych rozkładów tutejszego przewoźnika. Najlepszym miejscem na korzystanie z komunikacji publicznej jest stolica wyspy, jak to zazwyczaj na każdej greckiej, hiszpańskiej czy też portugalskiej wyspie bywa, miasto Kos, w którym jest nawet dodatkowa komunikacja miejska, ale nie wyjeżdża za daleko od granic miejscowości. Dobrymi miastami na korzystanie z komunikacji publicznej są również te najbliższe stolicy Kos, czyli Tigaki i Marmari, z których można rankiem pieszo do głównej drogi wyspy podejść od 2 do 3 km w zależności od wybranego miejsca zamieszkania, na przykład do któregokolwiek przystanku w mieście Zipari, złapać autobus jadący ze stolicy w wybrane miejsce, a dodatkowo zawsze wrócić do późnego wieczora autobusem ze stolicy z innego połączenia.


Autobusem z i na Lotnisko Kos
Kos Bus to Airport
ktel-kos.gr

Planując samodzielną podróż na wyspę Kos warto wybrać bilety na taką godzinę lotu czarterowego lub przesiadkowego, żeby po przylocie i odbiorze bagażu móc na spokojnie skorzystać z komunikacji publicznej (3,20 Euro za bilet). Autobusy do stolicy Kos z portu lotniczego od poniedziałku do soboty odjeżdżają o godzinach: 7.55, 10.11, 11.25, 15.30, 17.30, 18.30 i 19.50, a w niedzielę tylko o godz. 8.25, 11.20 i 16.00. Na lotnisko z stolicy odjeżdżają o godzinach: 8.20, 10.00, 13.00, 14.30, 16.30, 18.45, 21.00, 23.00, a w niedziele: 10.00, 13.00 i 17.00. 

Z Lotniska do Kardameny autobusy od pon. do sob. odjeżdżają: 8.55, 10.35, 13.35, 15.05, 17.05, 19.20, 21.35. W niedzielę: 10.35, 13.35, 17.35. Z Kardameny na lotnisko od pon. do sob. 7.50, 9.50, 11.15, 15.30, 17.20, 19.45. W niedz.: 8.20, 11.15, 15.50. Koszt: 2 Euro za przejazd.

Autobusy Lotnisko Kos - Kefalos pn. - sb.: 10.35, 13.35, 15.05, 17.05, 21.35, a w nd.: 10.35, 13.35, 17.35. Powrót z Kefalos pn. - sb.: 7.30, 9.15, 11.00, 15.00, 18.00, w nd.: 8.00, 11.00, 15.30. Cena biletu: 2,50 Euro.

Autobusami komunikacji publicznej z portu lotniczego Kos można dojechać za niewielkie pieniądze do największych miasteczek na wyspie, a od poniedziałku do soboty czas oczekiwania na odjazd autobusu nie jest na tyle duży, żeby warto było się spieszyć. Bo na wyspę Kos nie przylatuje się po to, żeby się spieszyć. Taką cenną wartość życia w sercach tutejszych Greków warto przysposobić i przyjąć za pozytywną zmianę.



Autobusem przemieszczamy się po wyspie Kos i zwiedzamy jej atrakcje
Kos Local Bus Lines - Schedule
http://www.ktel-kos.gr

Poruszanie się po wyspie autobusami niedrogiej komunikacji publicznej też lepiej zaplanować od poniedziałku do soboty, bo w niedzielę jest trochę mniej kursów. Chyba, że chce się zobaczyć miasta Kos, Tigaki lub Marmari i mieszka się w jednym z nich. Wtedy co prawda komunikacja publiczna nie jeździ od 8 do 23 ale od 9 do 21, co nie stanowi dużej różnicy, gdyż przewozy pasażerskie nie są prowadzone we wczesnych godzinach porannych. Na spacery uliczkami stolicy Kos (antyczne ruiny, malownicze porty ,amfiteatr z II w n.e., drzewo Hipokratesa) i zapoznawanie się cząstką greckich zabytków będących naszą wspólną historią budowania cywilizacji w Europie taki leniwie płynący niedzielny czas to idealna pora. Tak samo jak na powolne człapanie gorącymi plażami w Tigaki, podziwianie oryginalnych krajobrazów nad brzegami jeziora słonego rozłożonego pomiędzy miejscowościami Tigaki i Marmari, zachwycanie się flamingami czy też bardzo dużymi żółwiami błotnymi.

Od poniedziałku do soboty można śmiało wyruszać z Kos autobusami komunikacji publicznej w inne rejony wyspy (do tych samych autobusów można wsiąść na przystanku w Zipari, położonego blisko 2 km w głąb lądu od Tigaki, do którego można dojść mało ruchliwymi drogami, lub w górnej części Marmari, o ile autobus i tak nie zajeżdża do centrum miejscowości). Co najmniej kilka fajnych dziennych wycieczek autobusami komunikacji publicznej na pewno znajdziemy: 

Do portu Mastichari, żeby dalej popłynąć komunikacją publiczną na wyspę Kalymnos (10 Euro). Trochę leciwy, ale szybki statek, lekko unosząc się nad wodą, sprawnie przepłynie południowe wody Morza Egejskiego, szczęśliwie cumując przy nabrzeżu portu w mieście Kalymnos, które daje różne możliwości odpoczynku. Dla osób lubiących wyzwania i wspinaczkę górską w gorącym słońcu zapewni ukojenie zmysłów na szczytach, dla niezaspokojonych architektów udoskonalania świata dłuższy spacer uliczkami miasta pnącymi się do góry, poznanie życia lokalnych mieszkańców ich drzewek owocowych na przydomowych podwórkach, uwieńczone podejściem pod ruiny dawnego zamku ukazującego dodatkowe pejzaże górzystej wyspy, dla lubiących ruch, gwar i nie za duże spacery, delektowanie się w kafejce lub restauracyjce zapachami i smakami śródziemnomorskiej kuchni oraz wpatrywanie się w lokalsów chętnie jeżdżących skuterkami. 

Do miasta i portu Kardamena, rozłożonego niedaleko urwiście opadających do morza gór na wyspie Kos, żeby popłynąć statkiem dalej na wyspę Nisyros do Mandraki. Aktywne wulkany z unoszącymi się w powietrzu siarczynami , wysoko położna wioska apostołów, wznoszące się uliczki z niską zabudową, piękne widoki na oddalającą się i przybliżającą taflę wody oraz wysepki w oddali, charakterystyczne dla greckich wysp biało-niebieskie kapliczki, górujące nad górną częścią miasta zamkowe mury, leżakujące na przydomowych schodkach koty, liczne miejsca na poszukiwanie nowych widoków... Kos, Kalymnos, Nisyros... greckie klimaty. Z Kardameny można wybrać się również na wycieczkę pieszą do zamku Antimachia (twierdza Joannitów z XIV w.), zobaczyć spacerujące owce i kozy w pobliżu miejscowości Andimachia, małej krainy zabytkowych wiatraków, poczuć w trakcie wędrówki ciepłą specyfikę tutejszego klimatu.
 
Do niewielkiego miasteczka Kefalos z plażą, na której znajdują się ruiny chrześcijańskiej bazyliki Agios Stefanos i malownicza, w przenośni i dosłownie, pocztówkowa dla wyspy Kos, wysepka Kastri (można wypożyczyć rowerek wodny i dopłynąć) Dla ambitnych wędrowców z Kafalos można iść i wspinać się dalej wzdłuż zatoki, w kierunku końca wyspy, gdzie znajdują się najpiękniejsze na Kos widoki zielonych lasów gór opadających do morza i fragmentarycznie uformowanych skał oknowych, do których można dojść bardzo uroczą krajobrazowo ścieżką. Dotarcie do końca wyspy za Zatoką Kefalos jest tutaj trudne, bo dobre drogi w górach się kończą i są niezbyt przyjemne dla turystów pieszych (kurz i gorąc) a wypożyczonym samochodem też nie powinno się jeździć ze względu na nie zawsze gładki, ruchomy, kamienny grunt. Dla napaleńców "wszędodotarcia" pozostaje wypożyczenie wynalazka motoryzacji typu quad.

Dla miłośników gór, od poniedziałku do soboty, autobusy komunikacji publicznej odjeżdżają z Kos do górskiej wioski Zia o godz. 9.00 i 13.00 (powroty z Zia o godzinach: 9.30, 13.30, 15.45). W niedziele autobusy nie jeżdżą. Warto wiedzieć, że pierwszy autobus jest mniejszy i jeździ inną trasą niż pozostałe. Autobus przypomina bardziej dużego busa i jedzie z Zipari do Zia najkrótszą drogą serpentynową, a to oznacza, że skręca w Zipari wcześniej w drogę pod górę do wioski Zia i trzeba wiedzieć, na który przystanek rano przyjść z Tigaki do Zipari, żeby go złapać (bliżej strony wjazdu drogi głównej od strony Kos). Miejscowość Zia jest tak naprawdę jedyną na wyspie, gdzie można poczuć prawdziwie górski klimat, nie licząc dawnych, dzisiaj opustoszałych, górskich osad jak na przykłąd nieodległe miasto duchów. Oferuje odpoczynek, kawiarenki, restauracyjki, relaksujące spacery po parku natury lub leśnych dróżkach. Z Zia prowadzi droga i w wyższej części kamienna ścieżka na najwyższy szczyt wyspy Kos (Góra Dikeos 846 m.n.p.m.). Dla wprawnych wędrowców wejście i zejście czasowo jest jak najbardziej możliwe między godzinami przyjazdu pierwszego autobusu z Kos o 10-tej a odjazdu po 13-tej (dla spacerowiczów, pragnących cieszyć się dłużej magią tej okolicy pozostaje autobus przed 16-tą).

Dla osób lubiących górskie klimaty z Kos odjeżdżają również autobusy do Pili o godzinach 7.00, 10.00 i 13.00 (od poniedziałku do piątku), w sobotę o 7.00 i 13.00, powroty od pon. do pt. 7.30, 10.25 i 13.30, a w soboty 7.30 i 13.30. W niedzielę, podobnie jak do górskiej wioski Zia, autobusy nie kursują. Z Pili można pieszo powędrować drogą w kierunku Palaio Pyli, ruin kamiennego zamku w przepięknej śródgórskiej scenerii. Po dojściu asfaltową drogą do podgórskiego lasu znajduje się mały parking, na którym nie brakuje wypożyczonych czterech kółek, którymi przyjechali współcześni turyści (mamy rok 2022). Od tego miejsca droga zamienia się w szutrową i wiedzie dalej do nieodległego baru-schroniska z tarasem widokowym, a jej odnoga wspina się do góry w kierunku krainy wiatraków Antimachii i nadmorskiej Kardameny, tym razem tych nowoczesnych na szczytowym paśmie górskim. Od parkingu zaczyna też wznosić się piesza dróżka w kierunku zamku Palaio Pyli, z którego szczytowych ruin widać doskonale oryginalność krajobrazu tej pięknej okolicy. Możliwość prowadzenia dalszych górskich wędrówek jest otwarta, do górskiej miejscowości Zia, w kierunku najwyższego pasma górskiego, schodzenia do Pili i zapoznawania się z życiem mieszkańców w oczekiwaniu na autobus.

Wakacje na niewielkiej greckiej wyspie Kos mogą być przyjemne i niedrogie, a to wszystko dzięki greckiej komunikacji publicznej. Gwarantowane ciepło, spokojny bieg życia, życzliwi ludzie i czasami lekki dreszczyk emocji związany z nagłym powstaniem wysokiej fali nadchodzącej nad plażę lub ciekawym snem z darmową kołyską (pobliskie ognisko sejsmiczne pod Morzem Egejskim). Tak naprawdę, konkretnie podchodząc do tematu zobaczenia całej wyspy, to można ewentualnie wypożyczyć czterokołowy pojazd tylko na jeden dzień. Można dojechać bliżej końca wyspy za Kefalos, zobaczyć w części śródlądowej wyspy sympatyczny Las Pawii z wolnobiegającymi pawiami i wylegującym się stadem kotów, podjechać do miasta duchów i jeszcze jednych historycznych ruin Asklepionu (najważniejsze stanowisko archeologiczne na wyspie, mocno ucierpiały w czasie ostatniego większego trzęsienia ziemi) za górami, zbliżyć się sprawnie do uroczego zamku Palaio Pyli. Cała reszta atrakcji jest w zasięgu autobusowej komunikacji publicznej. Rezygnując z trochę wygody, w dobie topniejącej wartości polskiej waluty (polityka antyeuro) i horrendalnych cen wakacji w Polsce, jak uda się zorganizować urlop w dogodnym czasie, zarezerwować apartament za przyzwoitą cenę i kupić tańszy bilet na przelot, jest bardzo duża szansa na spędzenie czasu wolnego w ciepłym klimacie, w spokoju, wśród życzliwych lokalsów, z codzienną kąpielą w basenie Morza Śródziemnego (kąpiel dużo zdrowsza i przyjemniejsza niż w basenach nawet najdroższych hoteli)... mamy pewną alternatywę na wybranie ciekawego sposobu na spędzenie w miły sposób krótkich chwil ulotnego i bardzo krótkiego w skali Wszechświata Natury życia.





oprac. Tomasz Raszowski (29 sierpień 2022 r.)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zielona Góra nad Bałtykiem. Lubuszanie podróżują pociągami nad Morze Bałtyckie.

Wenecja Tronchetto. Parking idealny.

Podróż lokalna koleją ze Splitu do Szybenika